Turyści z Bujen na Ponidziu

Uczniowie z Bujen ruszyli szlakiem cystersów i – jak się okazuje – poradzili sobie na nim prawie najlepiej – w klasyfikacji generalnej zajęli II miejsce w województwie.

Tą najważniejszą imprezą turystyczną tego roku był XXVII Ogólnopolski Rajd Pieszy LZS „Szlakami kultury – szlakami cystersów” pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Impreza związana była z zainicjowaną przez Radę Europy ideą szlaku turystycznego zwanego „Drogą Cystersów”. Poprzez rajd turystyczny organizatorzy chcieli podkreślić rolę tego zakonu w awansie cywilizacyjnym średniowiecznego społeczeństwa polskiego.
W rajdzie uczestniczyli uczniowie ZSR CKP w Bujnach, którzy wzięli udział w następujących konkurencjach:
– w konkursie wiedzy z dziejów chrześcijaństwa w Polsce,
– w konkurs wiedzy o województwie świętokrzyskim,
– w sprawnościowym torze przeszkód,
– w zadaniu turystycznym, które polegało na naszkicowaniu wybranego detalu architektonicznego, określaniu miejsca na planie obiektu, rozpoznawaniu roślin i odnajdywaniu szczegółu określonego w zadaniu.
Rajd wzbogacony został wycieczką szkoleniowo-turystyczną na Święty Krzyż, gdzie uczestnicy zwiedzali klasztor pobenedyktyński oraz muzeum misyjne księży oblatów.
Po wycieczce wszyscy udali się do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, gdzie w „Karczmie”, przy gorącym posiłku, nastąpiło uroczyste zakończenie rajdu i wręczenie nagród, dyplomów i pucharów.
Szkołę w Bujnach reprezentowali: Alicja Gałązka, Kinga Betka, Maksymilian Rafke, Sebastian Cubała, Monika Janaska, Natalia Kołodziejczyk, Monika Sobczyk, Sebastian Galwas i Natalia Żegota.
Drużyna w klasyfikacji wojewódzkiej zajęła II miejsce. Bardzo cieszą również indywidualne osiągnięcia: Natalia Kołodziejczyk z klasy II TL w konkursie wiedzy z dziejów chrześcijaństwa w Polsce zajęła I miejsce, a Monika Janaska z klasy III TW III miejsce. W konkursie wiedzy o województwie świętokrzyskim III miejsce zajęła Alicja Gałązka z klasy I LOP.
Do konkursów przygotowała uczniów nauczycielka z ZSR CKP w Bujnach Jolanta Kordowiak, a kierownikiem drużyny był Władysław Wawrzyńczak.