Młodzi ochotnicy sprawdzali się w pierwszej pomocy

Zawodnicy przy fantomie do resuscytacji

Aż 19 drużyn – 6 dziecięcych i 13 młodzieżowych – reprezentujących jednostki OSP z terenu powiatu piotrkowskiego rywalizowało 9 września w Moszczenicy o tytuł najlepszej w umiejętności udzielania pierwszej pomocy. W I Powiatowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy wzięły udział dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze z terenu gminy Wola Krzysztoporska – z Parzniewic i Woli Krzysztoporskiej.

Zawody składały się z dwóch części: z testu pisemnego i części praktycznej. Tu 4-osobowe drużyny musiały się zmierzyć z kilkoma pozorowanymi sytuacjami, takimi jak m.in.: złamanie otwarte, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, zasłabnięcie kobiety w ciąży, zadławienie u dziecka. Młodzi ratownicy mieli za zadanie zgłosić zdarzenia operatorowi Centrum Powiadamiania Ratunkowego, wdrożyć odpowiednie postępowanie przy zasłabnięciu, zabandażować kończynę, ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, unieruchomić nogę z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.

Do rywalizacji, ale przede wszystkim też do zdobywania cennych i ważnych umiejętności stanęły dwie drużyny z terenu gminy Wola Krzysztoporska:

MDP Parzniewice
1. Szymon Kowalski – kapitan
2. Maja Wiśniewska
3. Wojciech Krzesiński
4. Szymon Pietras

MDP Wola Krzysztoporska
1. Albert Kulig – kapitan
2. Filip Filipczak
3. Iga Skawińska
4. Zuzanna Krupa

Serdeczne gratulacje dla naszych MDP za zdobycie tak cennych doświadczeń.
Na zdjęciach członkowie MDP podczas zmagań konkursowych.

Fot. OSP Parzniewice


Fot. OSP Wola Krzysztoporska