Wola Krzysztoporska świętowała Dożynki Gminne w Majkowie Dużym

Święto rolników, tradycji i muzyki – tak podsumować można Dożynki Gminno-Parafialne w Majkowie Dużym. 19 sierpnia świętowała cała gmina Wola Krzysztoporska.

Barwny korowód dożynkowy z towarzyszeniem Orkiestry Dętej z Gomulina dotarł na boisko sportowe w Majkowie Dużym tuż przed godziną 13.00. Tu w intencji rolników odprawiono mszę świętą, którą poprowadził ks. Grzegorz Kaszewski, a kazanie wygłosił ksiądz proboszcz kościoła parafialnego pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Gomulinie Tadeusz Koziorowski.

Tuż po mszy oficjalnie powitali wszystkich gości włodarze gminy – przewodnicząca Rady Gminy Maria Głowacka oraz wójt Roman Drozdek.
Ceremoniał dożynkowy rozpoczęli starostowie święta plonów – Honorata Kamińska i Paweł Wężyk, przekazując włodarzom gminy chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, a wójt Roman Drozdek obiecał dzielić go sprawiedliwie pomiędzy wszystkich mieszkańców gminy.

Kim są tegoroczni starostowie dożynek?

Starościna Honorata Kamińska wraz z mężem Pawłem prowadzą od roku 2001 gospodarstwo rolno-ogrodnicze w miejscowości Majków Duży. Państwo Kamińscy zajmują się uprawą zdrowej żywności o odpowiedniej jakości, co jest od 2011 roku potwierdzone certyfikatem. Uprawiają głównie sałatę masłową w ilości 700 tysięcy sztuk oraz po 100 tysięcy sztuk sałaty lodowej i rzodkiewki na powierzchni 3-hektarowej, z czego 1 hektar jest pod osłonami foliowymi, a 2 hektary w gruncie. W najbliższych latach planują dalszy dynamiczny rozwój gospodarstwa.
Państwo Kamińscy są rodzicami trojga dzieci: 20-letniej Patrycji, 19-letniego Mateusza oraz 12-letniej Oliwii.

Starosta Paweł Wężyk z żoną Katarzyną prowadzą od roku 2011 roku również w Majkowie Dużym gospodarstwo rolno-hodowlano-pszczelarskie o łącznej powierzchni 25 ha, w tym 17 ha to grunty własne, a 8 ha stanowi dzierżawa. Gospodarstwo państwa Wężyków jest nastawione na produkcję roślinną oraz hodowlę zwierząt. Roczna produkcja zboża wynosi: 30 ton pszenicy, 40 ton jęczmienia oraz 20 pszenżyta.
Ponadto państwo Wężykowie hodują rocznie 20 sztuk bydła mlecznego dającego około 120 tysięcy litrów mleka oraz 200 sztuk żywca wieprzowego w cyklu zamkniętym.
Natomiast pasieka pszczół licząca 30 rodzin pszczelich daje rocznie około 400 litrów miodu.
Rozwój gospodarstwa pana Starosty został w roku 2011 wsparty dotacją unijną w ramach programu Młody Rolnik z funduszu dotyczącego rozwoju obszarów wiejskich Dotacja została przeznaczona na zakup nowoczesnego sprzętu rolniczego.
Państwo Wężykowie są szczęśliwymi rodzicami dwóch chłopców: 6-letniego Wiktorka i 2-letniego Karolka.

Koła Gospodyń Wiejskich z Gliny i Budkowa-Mzurek obdarowały z kolei włodarzy dożynkowymi wieńcami, dokładając do nich przyśpiewki z umiejętnie wkomponowanymi informacjami i spostrzeżeniami na temat gminy.
Dożynkowymi chlebkami gospodarze podziękowali także zaproszonym gościom – parlamentarzystom, przedstawicielom wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych, sponsorom i darczyńcom.
Piękny wiersz o dożynkowym chlebie wyrecytowała Ala Kołba, a pieśń „Plon niesiemy plon” odśpiewał zespół Pasjonatki.
Ważnym elementem święta plonów było także rozstrzygnięcie sołeckiego konkursu „Weź byka za rogi”. W zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele 13 sołectw. Zwyciężczynią okazała się jedyna kobieta, która odważyła się zmierzyć z mechanicznym bykiem – Małgorzata Malicka reprezentująca Mzurki –Budków, która wywalczyła dla swego sołectwa namiot. Drugie miejsce zajął Mateusz Haładaj z Lasek (nagroda w postaci mikrofalówki), a trzecie – Rafał Cieślik z Mąkolic (nagroda – czajnik elektryczny).

Wspaniale, barwnie i smacznie prezentowały się też stoiska z regionalnymi potrawami przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wola Krzysztoporska.

Część artystyczną dożynek o godz. 16.30 otworzył koncert zespołu BACIARY, który doskonale bawił zgromadzoną publiczność. Po nim na scenie pojawiła się Kapela Podwórkowa SZADKOWIACY, a następnie BOYSBAND.
O godzinie 20.30 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru zespołu MEJK. Kto nie miał ochoty na powrót do domu, mógł kontynuować zabawę podczas dyskoteki pod gwiazdami najpierw z zespołem muzycznym Red Dance, a później z DJ Miśkiem. Na finał na niebie rozbłysły sztuczne ognie.

Organizatorami tegorocznych dożynek byli: Gminny Ośrodek Kultury i gmina Wola Krzysztoporska wraz z mieszkańcami Majkowa Dużego (KGW pod wodzą Małgorzaty Sipińskiej, sołtys Czesław Braun, OSP Majków Duży z prezesem Piotrem Braunem). Spotkanie dożynkowe poprowadził Bartosz Gumulec.

Sponsorami Dożynek Gminno-Parafialnych w Majkowie Dużym byli:

1. „BINSTAL” s.c. – Honorata i Przemysław Tchórz
2. EKOINŻBUD – Łukasz Stępień
3. ZAOPATRZENIE ROLNO-OGRODNICZE – Andrzej Dryżek
4. USŁUGI MASZYNAMI – Leszek Hofer
5. AUTOPERFEKT – Marian Fornalik
6. KOPALNIA KRUSZYWA – Janusz Stus
7. EKOREGION Sp. z o.o.
8. MASARNIA MAS-POL Majków Duży