Ile zapłacimy za śmieci?

Już wiadomo, że będzie to znacznie więcej, niż poprzednio (przypomnijmy – w gminie Wola Krzysztoporska płaciliśmy do 30 czerwca 2020 r. 8,50 zł za odpady segregowane i 17,00 zł od osoby za odpady niesegregowane). Jeszcze w lipcu obowiązywać będzie ta sama stawka, ale już w sierpniu i wrześniu opłaty się zmienią – na 23,50 zł miesięcznie od osoby.

Na razie mówimy o perspektywie 3 najbliższych miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) – na tyle bowiem zawarta została po wcześniejszych negocjacjach umowa z wolnej ręki z firmą Eko-Region. Przeprowadzone wcześniej dwa przetargi przyniosły niezadowalające rezultaty (kwoty za obsługę odbioru odpadów były bardzo wysokie). Gmina postanowiła przeprowadzić kolejny przetarg, ale na to potrzebny jest czas, stąd tymczasowe, trzymiesięczne rozwiązanie.
Jakie więc zasady obowiązują obecnie?
W lipcu nadal obowiązuje poprzednia stawka – 8,50 zł za odpady segregowane, 17 zł za niesegregowane.
Dalej – w sierpniu i wrześniu – obowiązywać będzie stawka 23,50 zł miesięcznie od osoby (nie można już nie segregować śmieci – można za to zapłacić potrójną stawkę karną – 70,50 zł, jeśli ktoś będzie unikał segregacji).
Ale jest sposób, by za śmieci zapłacić mniej – dokładnie 4,5 zł mniej od osoby. Warunkiem jest kompostowanie bioodpadów we własnym, przydomowym kompostowniku i zaznaczenie tego w nowej deklaracji. Możliwość taką mają właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi.
Oczywiście te przyjęte 2 lipca przez Radę Gminy Wola Krzysztoporska stawki staną się faktem 14 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego (stanie się to prawdopodobnie pod koniec lipca).
Dlaczego śmieci tak radykalnie drożeją? To pytanie zadaje sobie każdy z nas. A powodów jest wiele.
Główne przyczyny podwyżek to brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów. Nie bez znaczenia są też zmieniające się przepisy (zmiany ustawowe niezależne od decyzji gminy). Spowodowały one np. konieczność częstszego odbioru odpadów. Teraz – wedle nowych zasad – odpady komunalne zmieszane (niesegregowane) i bioodpady odbierane będą od kwietnia do października z budynków jednorodzinnych jeden raz na dwa tygodnie (było raz na miesiąc), a tylko od listopada do marca raz w miesiącu. W przypadku budynków wielolokalowych będzie to jeden raz w tygodniu. Te dodatkowe kursy generują dodatkowe koszty.
Zmienia się też sposób obliczania należności dla firmy odbierającej odpady. Nie jest to już opłata ryczałtowa, ale opłata za konkretną ilość odebranych ton śmieci (warto więc o tym pamiętać i ograniczać do minimum ich „produkcję”). To ważne i z względów ekonomicznych, i ekologicznych.

Przypominamy też, że do 15 lipca płacimy za II kwartał tego roku (a więc wg. starych cen – 8,50 zł za odpady segregowane na osobę).
O terminie możliwości zmiany deklaracji i korzystania z ulgi za samodzielne kompostowanie odpadów bio będziemy informować.